דף הבית >> מאמרים >> הדרך למנגל מוצלח
 

אין ספק שהספורט הלאומי הישראלי הוא "לעשות על האש".
כן, כן ויש לנו אפילו חג לאומי בשביל זה, יום העצמאות. אבל למרות שאנחנו אלופי המנגל באזור המזרח התיכון, לא תמיד אנחנו יודעים איזה בשר כדאי לקנות למנגל. 

כל הכללים לרכישת הבשר המובחר ביותר

♦  לכו על בשר טרי כמעט תמיד. למרות שללא ספק, אפשר לאכול גם בשר קפוא, טעמו של בשר טרי ומעולה לא יוכל להשתוות לשום דבר אחר. בתוך הקבוצה של בשר טרי יש שלוש קטגוריות: עגלים, פרה צעירה ופרה בוגרת. בשר העגלים הוא הבשר המעודן ביותר. 

♦  שימו לב לצבע ולכמות המים. איכות בשר טרי חשובה מעין כמוה גם מסיבות קולינאריות, אבל גם ובעיקר מסיבות בריאותיות. 

♦  כאשר אתם קונים בשר טרי ישנן מספר נקודות שכדאי להקפיד עליהם:
•  צבע הבשר. חשוב לדעת כי צבעו של בשר טרי צריך להיות אדום ארגמן. 
•  בדקו שאין מים מתחת לנתח הבשר. מים בתוך בשר טרי מעידים על כך, שהוא כבר לא בשר טרי אלא קפוא שהופשר.

♦  בשר מיושן. לחצו עליו באצבע. לחיצה על הנתח צריכה להשאיר שקע.

♦  סוגי בשר טרי מומלץ למנגל:
נכון שיש סוגי בשר טרי רבים בחנות, אבל אם אתם מתכוננים למסיבת "על האש" גדולה ומוצלחת, לכו אך ורק על סוגי הבשר הבאים: אנטריקוט, סינטה, פילה ונקניקיות. כמובן שתשתדלו לרכוש בשר טרי ולא אחר, כי, כאמור, אין מתחרים לטעם. 

כל הכללים למנגל מוצלח

אחרי שרכשתם מנות בשר טרי מובחרות, והוספתם גם צלעות כבש עסיסיות למראה ובטח גם לטעם, זה הזמן להכין את כל סוגי אותו בשר טרי שקניתם.

♦  חום גבוה. בעיקרון, צליית בשר טרי על מנגל היא בסך הכול עניין פשוט: זו בעצם חשיפה של בשר טרי למקור חום גבוה. הסוד הוא אכן החום הגבוה, שאוטם את נתח הבשר.

♦  אל תתבלו בשר טרי למנגל. התיבול היחיד המומלץ עבור בשר טרי הוא פלפל שחור ומלח גס. גם אם החלטתם ללכת על מרינדה, אל תתפרעו. פשוט שימו את הבשר בתוכה ואל תוסיפו תבלינים נוספים.

♦  מלח ופלפל. אגב, חשוב שתזכרו, מלח ופלפל זורים על בשר טרי שעכשיו עסוק בהפיכתו למנה הבאה שלכם, אך ורק  בתום הצלייה ולא במהלכה. יש הטוענים, כי בשר טרי כדאי למרוח בתבלינים מיוחדים למנגל. אז בעיקרון, כל עוד אתם עושים דברים טעימים, איך אפשר לקלקל?

♦  לתת לבשר זמן מחוץ למקרר. אסור לצלות בשר טרי או כל בשר אחר שקניתם עבור המנגל, שיצא זה עתה מהמקרר. הבשר צריך להיות בטמפרטורת החדר או הסביבה שבה הוא נצלה.

♦  עובי בשר. נתחי בשר טרי על הגריל - מלבד סטייק כמובן, צריכים להיות עבים במידה הראויה. לא דקים מדי, כי אז יתייבשו במהירות, ולא עבים מדי, כי אז אי אפשר יהיה לשלוט במידת העשייה הרצויה. צליית יתר מייבשת בשר טרי או כל בשר לצורך העניין. העובי הרצוי הוא לפחות שני ס"מ, אבל לא יותר מחמישה ס"מ, אחרת הצלייה תארך זמן רב מדי, והתוצאה תהיה יבשה מדי.

♦  תכנון כמות הבשר. אם הלכתם על קניית בשר טרי, ותכננתם שיספיק לכל מי שישתתף או יתארח במנגל, כדאי שתלכו על החישוב הבא: אדם בממוצע אוכל כ-300 גר' בשר טרי, בלי להוסיף כמובן את הנקניקיות והקבבים, שהם על תקן אפריטיפים, ואפילו לא נלקחים בחשבון. לכן תעשו את החישוב המתאים בעת רכישת בשר טרי יחד עם תוספות למנגל, כמו הפיתות והחומוס שאי אפשר בלעדיהם.


בתאבון!

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com