דף הבית >> מאמרים >> בשר בקר טרי או קפוא?
 

בשר בקר טרי או קפוא?
שאלה שרבים מאיתנו נתקלים בה כמעט בכל פעם שקונים בשר.

בישראל, הבשר הקפוא נחשב לבשר הנכון והלגיטימי שאין לו אח ורע, ולפעמים נקנה בגלל חוסר ידע בסיסי או כברירת מחדל.

בשוק, כיום, יש לנו יותר בשר קפוא מבשר טרי: בשר קפוא, בשר קפוא מעובד, ויש לנו גם בשר מצונן כביכול, שהיה במקורו בשר קפוא, אשר הופשר, עבר עיבוד ועכשיו הוא נמכר לנו כבשר טרי (ראו הוזהרתם).
כל זה אפשרי מכיוון שהמדינה שלנו מתירה הוספת מים לבשר הקפוא כדי לרככו. החוק, שנולד ב-1993 בלחץ התעשיינים, מתיר הזרקה של עד 10% מים לבשר.
 
ומה בפועל?! בדיקות הוכיחו, כי הבשר הקפוא המעובד מכיל תוספות מים של עד ל-70%. דבר זה אומר שאתם הצרכנים קונים גוש בשר שמשקלו ק"ג ומגלים אחרי בישול, שנשארה חתיכת בשר קטנה והרבה מים.
בשר קפוא מעובד מכיל פוספטים וג'לטינים לספיחת המים ועוד חומרים כמו ניטרטים שכמו הפוספטים חשודים כחומרים מסרטנים. בתהליכי ההקפאה וההפשרה ישנם אזורים בנתחי הבקר שמתייבשים עקב חשיפתם לאוויר. חלקים אלה משפיעים על מראה הבשר,  על רכותו ועל עסיסיותו.

דברים אלו מביאים אותנו למסקנה כי בשר טרי עדיף ואף החרכי לגוף האדם, כמובן רק במקרה שיש לכם דרך לוודא שהוא באמת טרי, שכן גם הקפוא, יכול "להתחפש", לעתים, לטרי.

היתרונות הקיימים בבשר בקר טרי:

1.    מזונות מן החי הם המקור העיקרי לברזל ולאבץ, והמקור הבלעדי לוויטמין B12- בשר בקר טרי הינו מקור חשוב לוויטמינים מקבוצת B שאחראים על פירוק האוכל שאנו אוכלים, בתפקוד השרירים ובפעילות מערכת העצבים והלב. בדיקות מעבדה שנערכו על בשר בקר טרי, הוכיחו כי בתהליך ההקפאה אבדו עד 30% מוויטמיני קבוצת B. ברזל ואבץ ( מומלץ לצרוך בין 150-210 גרם) עוזרים לילדנו לגדול בריאים עם יכולת ריכוז טובה. כמו כן בשר בקר טרי הוא מקור מצוין לאבץ, אשר חיוני לצמיחה ותיקון של רקמות והוא מעורב בתפקוד של 70 סוגים שונים של אנזימים בגוף, כולל האנזים החיוני להגנת תאים בפני חימצון, בנוסף לכך, הוא ממלא תפקיד בהתפתחות העצמות ועוד איברים חיוניים בגוף. מחסור באבץ, עלול לגרום לפיגור בגדילה, אבדן תיאבון, שינויים בחוש הטעם, דלקות בעור, נשירת שיער, הפרעות בספיגת מזון ותגובה חיסונית ירודה. אבץ שמקורו במזון מן החי, ובעיקר מבשר בקר טרי, העשיר באבץ, נספג טוב יותר לעומת אבץ שמקורו מהצומח. ולכן חשוב להכליל בשר בקר טרי בתפריט היומי.

2.   חלבונים ומינרלים - תהליך הפשרת בשר קפוא מביא להפרשת מיצים המכילים חלבונים, מינרלים וויטמינים, שהיו בבשר, כל אלו אובדים בתהליך ההפשרה. בניגוד לבשר הטרי, אשר שומר על איכותו גם מבחינה תזונתית ומכיל את הרכיבים הללו. חומצות אמינו הן אבני הבניין של החלבון. קיימות 20 חומצות אמינו אשר מתוכן - תשע חומצות הגוף אינו יכול לייצר בעצמו. הן מאוד חיוניות מאחר וחייבים לצרוך אותן מן המזון. החלבון בבשר בקר טרי הוא מצוין מבחינה תזונתית ומכיל את כל תשע החומצות החיוניות לגדילה. חלבונים מסייעים לבנות, לתחזק ולתקן רקמות גוף, לייצר הורמונים ואנזימים ולהגביר עמידות למחלות ולזיהומים.

 

3.    הקפאה והפשרה חוזרים ונשנים גורמים לבשר להמצא בטווח רחב של טמפרטורות, דבר מזיק כשלעצמו. בזמן ההפשרה הבשר מפריש מיצים, אשר מכילים ויטמינים, מינרלים וחלבונים, שנמצאו בבשר כאשר הוא היה טרי ונעלמו בתהליך ההפשרה עם כל התכונות והיתרונות המועילים שבהם.  בזמן ההקפאה (באופן מסחרי מינוס 29 מעלות ובמקפיא הביתי מינוס 18 מעלות) רוב החיידקים ושאר המזיקים הגורמים למחלות שונות פסיבים, אך בתהליכי הפשרה, ובייחוד בטמפרטורת החדר, חלקם עלולים לצמוח.

הפשרות חוזרות ונשנות מספקות למזיקים הזדמנויות לשגשג. בבשר טרי אין הפשרה והקפאה כך שניתן לקבל את כל האיכויות שהוא מספק וללא מזיקים.

בנוסף, במהלך הקפאה נוצרות בבשר- "כווייות קור", אשר פוגמות במראה האדום והעסיסי שלו וכמובן פוגעות בטעם וברכותו, שני אלמנטים ראשיים ובעצם - עיקריים, שאנו יכולים לראות ולהרגיש.

4.   אין כמו הטעם של בשר טרי - גם כאן נפגע הבשר במהלך ההקפאה וההפשרה  אי אפשר לטעות, בשר קפוא שהופשר טעים פחות. כמובן במהלך ההקפאה וההפשרה של הבשר נפגם טעם הבשר, שזו כשלעצמה צריכה להיות הנקודה החשובה לכל אוכלי הבשר, שרוצים להנות ממקסימום טעם ואיכות, הרי לא לשם זה קנינו את הבשר?

ולסיכום…

ניתן לומר שכאשר אנו קונים בשר קפוא אנו מפסידים את כל איכויות הבשר, אותם אנו אמורים לקבל כגון: עסיסיות, כמות הוויטמינים, המינרלים והחלבונים והכי חשוב - בטעם.
 

   
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com